Megváltoztathatja agyműködésünket a túlzott okostelefon-használat
Azoknak az embereknek, akik a nap jelentős részét mobiltelefonuk bámulásával töltik kis mértékben ugyan, de kimutathatóan megváltozik az agyuk szerkezete, azokhoz képest, akik minimalizálják annak használatát.
A németországi Heidelbergi Egyetem kutatói azt találták, hogy akik „okostelefon-függőség”-ben szenvednek, kevesebb a kapcsolat az agy szürkeállományának bizonyos részein, köztük az insulában és a temporális kéregben. Az ilyen alanyok csökkent aktivitást mutattak az elülső cinguláris kéregben is, amely régió a viselkedésben és a kognitív folyamatok széles skálájában játszik szerepet.
Az insula az agy mélyén található kis régió, amely az öntudattal, a fájdalomingerek feldolgozásával és a függőséggel hozható kapcsolatba, míg a temporális kéreg a beszédértéssel hozható összefüggésbe.
„Tekintettel széleskörű használatukra és növekvő népszerűségükre, a jelen tanulmány megkérdőjelezi az okostelefonok ártalmatlanságát, legalábbis azoknál az egyéneknél, akik fokozottan ki van téve az okostelefonnal kapcsolatos addiktív viselkedés kialakulásának”
– írják a kutatók az Addictive Behaviors című folyóiratban.
Ehhez a tanulmányhoz a csapat MRI-vizsgálatot végzett 22 „okostelefon-függőségben” szenvedő és 26 ilyen betegségben nem szenvedő emberen. Valamennyi résztvevőt a 2015-ben kifejlesztett okostelefon-függőségi skála segítségével értékelték ki. Mindannyian jobbkezesek voltak, 18 és 30 év közöttiek, és nem volt kórelőzményük neurológiai betegségben, súlyos egészségügyi állapotban vagy jelenlegi mentális zavarban.
Az agyi szkennelések kifejezetten a szürkeállomány térfogatában mutatkozó különbségek kimutatására törekedtek az „okostelefon-függőségben” szenvedőknél és a nem szenvedőknél.
Nem világos azonban, hogy ez ok vagy összefüggés kérdése. Lehetséges például, hogy az agyban bekövetkezett változások a résztvevők okostelefon-használata miatt következtek be, vagy az eltérő szürkeállomány-mennyiség miatt hajlamosabbak voltak az okostelefonok intenzív használatára. A tanulmány szerzői azt is megjegyzik, hogy
“nem zárhatják ki teljesen más mentális egészségügyi állapotok meglétének lehetőségét, amelyek hatással lehetnek”
eredményeikre.
Egy okostelefon-szolgáltató elemzése szerint az Egyesült Államokban az emberek átlagosan napi 5,4 órát töltenek telefonjaikkal, míg a fiatalabb korosztály akár 5,7 órát.
Nem ez az első hasonló felmérés, egyre több kutatás bizonyítja, hogy az okostelefonok és a közösségi média kétségtelenül hatással vannak agyunkra és viselkedésünkre.
Érdemes elolvasniÖn beültetne egy chipet az agyába, hogy szuperember lehessen? Nemsokára megteheti
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?